Elektrikli otomobillerin bataryasını hem verimli hem de olabildiğince az enerji tüketerek kullanmanın ipuçlarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Konuya ilgi duyanları tatmin edeceğini ve elektrikli veya plug-in hibrit araç sürücülerinin işine yarayacağını düşündüğümüz faydalı tüyoları bu yazıda bir araya getirdik.

19 Ekim 2021
“Life hacks” kavramı, yani hayatı kolaylaştıran yaratıcı kestirme yollar ve püf noktaları, sosyal medyada kendine özgü bir içerik kategorisi haline geldi. Bu ipuçları, günlük sorunlarla ya da küçük acil durumlarla karşılaştığında doğaçlama yapabilen kişiler tarafından geliştirilen yaratıcı çözümlerden oluşuyor veya bireysel kullanıcıların teknik ürünlerle ya da süreçlerle olan deneyimlerinden ortaya çıkıyor. Bu ipuçları internette yayınlandığında genelde diğerleri tarafından geliştiriliyor veya sadeleştiriliyor. Peki elektromobilite alanında da hayat kurtaran ipuçları, “hack”ler var mı? Kesinlikle var. Elektrikli otomobil sürücüleri için 10 ipucunu listeledik, üstelik bunların çoğunu plug-in hybrid otomobil sahiplerinin de kullanması mümkün.
1. Rotanızı etkin şekilde planlayın, içiniz rahat olsun.

Elektrikli otomobillerin menzil kapasitesi açısından dikkat çekici bir ilerleme oldu ve bu ilerleyiş hala devam ediyor. Tamamen elektrikli otomobillerin çoğu ya da BEV’ler, günümüzde 300 kilometrenin üzerinde menzile sahip ve bataryalar günlük trafikle kolayca başa çıkabilecek durumda. Tatil gibi daha uzun süreli yolculuklar için planlı davranmakta yarar var tabii; keyfinizi kaçırabilecek sürprizlerle karşılaşmamak için önceden biraz da olsa planlama yapmak gerekiyor. Elektrikli otomobillerin menzil kapasiteleri oldukça iyileşti ve bu iyileştirmeler hızla devam ediyor. Tamamen elektrikli otomobillerin çoğu ya da kısa adıyla BEV’ler, günümüzde 300 kilometrenin üzerinde menzile sahip ve bataryalar günlük trafikle kolayca başa çıkabilecek durumda. Tatil gibi daha uzun süreli yolculuklar için planlı davranmakta yarar var tabii; keyfinizi kaçırabilecek sürprizlerle karşılaşmamak için önceden planlama yapmak gerekiyor.

Pratik ve yüksek performanslı DC şarj istasyonları, uzun mesafe yolculukları için neredeyse tek şarj alternatifinizdir; bir kahve molasında geçen sürede bataryanız şarj olur. WLTP ölçümüne göre; 150 kW şarj gücüne sahip olan hızlı şarj istasyonları, bir BMW iX3’ün bataryasını 10 dakikadan az bir sürede 100 kilometre menzil için yeterli seviyede şarj edebilir. Ayrıca yaklaşık 34 dakika içinde de şarj seviyesi yüzde 80’e ulaşır. Uzun yolculuklarda yüksek güçlü şarj noktalarında (HPC) gerçekleştirilecek ara şarj işlemlerinde, bataryanın sadece yüzde 80 seviyesinde şarj edilmesi durumunda şarj etme süreniz o kadar azalır ki, toplam yolculuk süreniz de kayda değer bir oranda iyileşmiş olur.

2. Hızlı şarj: Yüzde 80’deyken fişi çekin.
3. Ön koşullandırma: Her şeyi ayarlayarak yola koyulun.

Gösterişli bir kelime, sade bir etki: Ön koşullandırma, tamamen elektrikli bir otomobilin bataryasının şarj seviyesini ve otomobilin iç sıcaklığını yola çıkılmadan önce en iyi hale getirmek anlamına gelir. Sürüş sırasında yolcu bölümünün havalandırılması için elektrik enerjisi kullanılır ve bu işlem, elektrikli otomobilin menzilini azaltır. Bu nedenle iç bölümün ısıtılması ya da soğutulmasının, EV şarj cihazıyla şarj sırasında gerçekleştirilmesi en uygunudur. İlgili ayarlar otomobil menüsü üzerinden kolayca seçilebilir.

Ön koşullandırma: Her şeyi ayarlayarak yola koyulun | BMW Elektriğin Öncüleri

Eğer elektrikli bir otomobil kullanıyorsanız geleceğin mobilite öncülerindensiniz demektir ve söz konusu bilgi alışverişi olduğunda bu öncüler oldukça aktiftir. Buna örnek olarak, BMW i3 topluluğunun kullandığı çeşitli forumları ve blogları verebiliriz. Şöyle ki; tamamen elektrikli ilk BMW otomobili olan BMW i3 sahipleri buralarda farklı deneyimlerini paylaşır, tartışır ve bundan keyif alır. Neredeyse her zaman sorunuzu cevaplayan ya da sorununuzu çözen birini bulabilirsiniz; kolektif düşüncenin önemini anlatmaya gerek bile yok. Bu durum, EV veya plug-in hybrid modellere özgü deneyimlerin yanında şarj altyapısına yönelik teknik bilgiler için de geçerli. Tamamen elektrikli otomobil sürücülerinin çoğu, sürüşe ilişkin ipuçlarını paylaşmaktan ve uzun süreli yolculukları planlama veya yeni kurulan ya da kurulması planlanan ev-dışı şarj istasyonları hakkında bilgi vermekten keyif duyuyor.

4. Bilgi alışverişi yapın, topluluğun deneyimlerinden yararlanın.
5. Sürüş stili ile menzili doğrudan kontrol edin.

İtiş teknolojileri birbirinden çok farklı olmasına rağmen hem elektrikli hem de geleneksel güce sahip otomobillerin ortak bir noktası var; otomobillerini öngörülü bir şekilde ve ortalama bir hızda sürenler hep daha ileriye gider. Örneğin; otoyolda 130 km/sa yerine 110 km/sa hızla gitmek elektrikli otomobilinizin menzilini önemli ölçüde artırır. Kişisel sürüş stili, verimli elektrikli sürüşe ve dolayısıyla e-otomobilin bataryasının ömrüne etki eden bir numaralı faktördür. Bunun yanında, otomobiliniz şehir trafiğinde durakladığı zamanlarda bile enerji üretir. Enerji geri kazanımı fonksiyonu sayesinde ayağınızı gaz pedalından her çektiğinizde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek otomobilin bataryasını besler. Bu, elektrikli otomobilin menziline kilometreler katabilir.

Sürüş stili ile menzili doğrudan kontrol edin | BMW Elektriğin Öncüleri

BMW; tamamen elektrikli BMW iX3 ’e ve gelecekteki plug-in hybrid modellerine “adaptif enerji geri kazanımı” adlı yeni bir fonksiyon katıyor. Bu fonksiyonda fren yapıldığı sırada otomobilin kinetik enerjisi, elektrikli motor aracılığıyla elektrik enerjisi olarak geri dönüştürülüyor ve ardından bataryayı besliyor. Buradaki ”adaptif”in anlamı, fren enerjisi geri kazanımı fonksiyonu aracılığıyla elde edilen enerjinin yoğunluğunun, navigasyon bilgileri ve sürüş asistan sistemleri sensörlerinin yardımıyla belirlenen trafik durumuna göre uyarlanabilmesi anlamına geliyor. Bu sayede; örnek olarak bir kavşağa, yolun düşük hız limiti bulunan bir bölümüne ya da öndeki otomobile yaklaşırken enerji geri kazanımı artırılıyor. Diğer yandan, açık bir yolda siz ayağınızı gaz pedalından çeker çekmez otomobil seyir fonksiyonunu devreye sokuyor. Buna ek olarak sürücü, vites D (Drive) pozisyonundayken enerji geri kazanımı seviyeleri arasından manuel olarak seçim yapabiliyor. Vites kolunu B pozisyonuna getirirseniz geri kazanım özellikle daha güçlü bir hale geliyor, bu da BMW i3 ’ten aşina olduğumuz bir özellik.

6. Enerji geri kazanımlı fren sayesinde her frende güç kazanın.
7. Bataryanız ve sıcaklık: Serin tutun ve aşırı durumlardan kaçının.

Genel olarak hava sıcaklığının otomobilin bataryasının performans ve kapasitesini etkileyen önemli bir dış etken olduğunu unutmamak gerekir. Büyük ihtimalle bu duruma akıllı telefonunuzdan da aşinasınızdır; özellikle sıcaklığın çok yüksek ya da düşük oluşu, cihazın performansını sınırlayabilir veya cihazın enerjisini orantısız ve büyük oranlarda tüketebilir. Diğer yandan elektrikli itiş sistemine sahip olan bir otomobil, optimize edilmiş yönetim stratejileri sayesinde sıcaklığın bataryanın termal koşullandırmasına olan etkisini en aza indirir.

Elektrikli otomobilimin menzilini nasıl artırabilirim? Aslında cevap çok net: Otomobil içindeki enerji tüketen öğelerden olabildiğince çoğunu kapatırsanız, tasarruf edilen enerjiyi daha uzağa gitmek için kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında, yolcu bölümü havalandırması için gerekli olan enerji ihityacı, ısıtma sistemini yükten kurtaran bir ısı pompasıyla karşılanabilir. Örneğin; bu özellik BMW iX3’te standart olarak sunuluyor. Bu özelliğin soğuk havada kullanımı, yol boyunca titremenize gerek kalmadan önemli miktarda fazladan menzil kazandırabilir.

8. Isı pompası ile çaba harcamadan menzil kazanın.
9. Doğru kaynakları kullanarak güncel kalın.

E-otomobil sürücüleri için doğru bilgi, neredeyse elektrik enerjisi kadar önemli. Teknoloji büyük sıçramalar ve atılımlarla gelişirken, elektrikli otomobillerin altyapısı da hızla yayılıyor ve gelişiyor. Kısmen ya da tamamen elektrikli bir BMW otomobil sürücüsü olarak her zaman güncel bilgiye sahip olmak istiyorsanız elbette resmi BMW web siteleri ilk kaynağınız olmalı. BMW.com.tr web sitesinin yanında, BMW Türkiye’nin resmi bloğu Joy Blog’da da elektromobilite ile ilgili konular ile sıklıkla işliyoruz. Ayrıca yakın zamanda e-mobilite alanında fark yaratacağını düşündüğümüz sürpriz projelerimiz ile karşınızda olacağız; bizi takip edin!

*Yazar: Frank Giese; Animasyonlar: Glenn Harvey | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/automotive-life/e-car-hacks.html
İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:
Okuyun
Okuyun
Okuyun